Առ․763Ավտոմեքենան առաջին 2 ժամում անցավ 80 կմ/ժ արագությամբ, իսկ հաջորդ 2 ժամում՝ 20 կմ/ժ –ով արագ: Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4 ժամում:
80×2=160
80+20=100
100×2=200
200+160=360
Պատ.`360կմ
Առ․ 764 Զբոսաշրջիկը 3 ժամ գնաց ավտոբուսով 80կմ/ժ արագությամբ, այնու հետևալ 2 ժամ գնաց ձիով 10կմ/ժ արագությամբ:Դրանից հետո նրան անցնելու ևս 7կմ:Որքան ճանապարհ էր նախատեսել անցնել սբոսաշրջիկը:
Լուծում
3×80=240կմ
10×2=20կմ
240+20=260կմ
260+7=267կմ
Պատ.՝267 կմ
Առ․ 765 Գնացքը երկու օրում միևնույն արագությամբ անցավ 1400 կմ ճանապարհ: Առաջին օրը անցավ 8 ժամ, իսկ երկրորդը օրը անցավ 4 ժամ ավելի: Որքա՞ ն ճանապարհ անցավ երկրորդ օրում
Լուծում
8+4=12 ժամ
12+8=20 ժամ
1400:20=70 կմ/ժ
70×12=840 կմ
Պատ.՝ 840 կմ
Առ․766 A վայրից միևնույն ուղությամբ շարժվեցին երկու մեքենա։Որքան կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2 ժամ հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 70կմ/ժ է, իսկ մյուսինը 80կմ/ժ։
Լուծում
2․70=140
2․80=160
160-140=20 կմ
Պատ․՝ 20 կմ
Առ․767 Կովը մեկ օրում ուտում է 20 կգ խոտ։Որքան խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին 1 կովը ամբողջ փետրվար ամսվա ընթացքում կերակրելու համար։
Լուծում
20․28=560
Պատ․՝ 560